naši utemeljitelji

Blaženi Mihael Sopoćko

vlč. Mihaelom Sopoćkom

Mihael Sopoćko, jedan od dvojice ispovjednika s. Faustine Kowalske, rođen je 1. studenoga 1888. u mjestu Juszewszczyzna u današnjoj Bjelorusiji. Godine 1910. ulazi u bogosloviju u Vilniusu, a 1914. prima sakrament svećeničkoga reda te, tijekom 4 godine, djeluje kao župni vikar u mjestu Taboryszki. Od 1919. do 1924. vrši službu vojnoga kapelana u Varšavi i nastavlja specijalistički studij na odjelu teologije Varšavskoga sveučilišta te na Pedagoškom institutu. Godine 1924. vraća se u Vilnius gdje nastavlja službu vojnoga kapelana do 1932. godine. Od 1928. profesor je pastoralne teologije na teološkom odjelu Sveučilišta Stefan Batori, a od 1927. do 1932. vrši službu duhovnika u vilniuskoj bogosloviji. Godine 1947. odlazi u Białystok i predaje na tamošnjoj bogosloviji sve do 1962. godine. Zadivljuje raznovrsnost njegova svećeničkog djelovanja: djelatan je u župnom pastoralu, kao kateheta, bavio se organizacijom školstva i pedagogijom, predavao je na sveučilištu i u bogosloviji, bio je duhovnik kao i ispovjednik svećenika i redovnica, vojni kapelan i graditelj crkava.

Umro je u Białystoku 15. veljače 1975. godine. Proces za proglašenje blaženim započinje 1987. godine. Prikupljena dokumentacija predana je 1993. Kongregaciji za kauze svetaca u Rimu. Godine 2004., Sveti Otac Ivan Pavao II. izdaje dekret o herojskim krepostima sluge Božjega, a potom i dekret o čudu koje se pripisuje njegovu zagovoru.

Beatifikacija se održala u Białystoku u Poljskoj 28. rujna 2008. godine. Njegovi zemni ostatci počivaju u svetištu Božjega milosrđa u Białystoku.

vlč. Mihaelom Sopoćkom

suutemeljiteljice

Jadviga Osinska i Izabela Naborowska

Družba sestara Milosrdnog Isusa

Sveta Faustina Kowalska

sv. Faustina Kowlaska i Milosrdni Isus

Veliku ulogu u Faustininu životu i širenju nove pobožnosti odigrat će vlč. Michał Sopoćko. Njegova je zasluga da je puno od tih mističnih Faustininih doživljaja ostalo sačuvano. Upravo ju je on potaknuo na pisanje dnevnika u kojima opisuje svoje susrete s Isusom. Sveta Faustina se potrudila prenijeti Božje planove o osnivanju nove redovničke zajednice. U lipnju 1935. godine u Vilniusu je napisala: “Bog traži redovničku zajednicu, koja treba propovijedati Božje milosrđe i izmoliti ga svijetu.“ (Dnevnik 436). Kada je sveta Faustina 1938. godine bila već na samrti u bolnici u Krakowu, vlč. Sopoćko je razgovarao sa Faustinom o novoj Družbi, koju je ona htjela osnovati. Umire 1938. godine bez da vidi novu Družbu, ali bl. Sopoćko nastavlja djelo nakon njezine smrti.

Primarni zadatak s. Faustine bio je prenijeti Crkvi i svijetu poruku milosrđa koja je podsjetnik na biblijsku istinu o ljubavi milosrdnoga Boga prema svakomu čovjeku, poziv povjeriti i predati Bogu svoj život, kao i na djelatnu ljubav prema bližnjima. Učinila je to i pišući, na poticaj svog duhovnika bl. Sopoćka, Dnevnik, dragulj duhovne literature suvremenog doba. Milosrdni Isus nije joj samo pokazao dubinu svoga milosrđa, već joj je dao i nove oblike štovanja: sliku s natpisom Isuse, uzdam se u tebe, svetkovinu Božjega milosrđa, Krunicu Božjega milosrđa, molitvu u času njegova umiranja na križu, tzv. Sat milosrđa. Ovim oblicima štovanja, kao i apostolatu širenja poruke Božjega milosrđa.

Sestra Faustina umrla je 5. listopada 1938. godine u dobi od 33 godine u samostanu u Łagiewnikima u Krakovu. Iz njezine karizme i mističnih doživljala rodio se apostolski pokret Božjega milosrđa koji nastavlja njezino poslanje, naviještajući svijetu poruku Božjega milosrđa svjedočanstvom života, djelima, riječima i molitvom.

Dana 18. travnja 1993. godine Sveti Otac Ivan Pavao II. uzdigao ju je na čast oltara, a 30. travnja 2000. pridružio svecima Katoličke Crkve. Njezine zemni ostatci čuvaju se u svetištu Božjega milosrđa u Łagiewnikima u Krakovu.

sv. Faustina Kowlaska

bl. Mihael Sopoćko i sv. Faustina Kowalska

sv. Faustina Kowalska i vlč. Mihael Sopoćko